Latvijā radīta jauna eradio platforma Radio.lv

  1. gadā Latvijā ir izveidots jauns interneta radio jeb eradio portāls – Radio.lv. Šeit dzirdamas visas Latvijas FM radiostacijas un daudzas radio stacijas, kas skan tikai internetā. Patlaban apmeklētājiem pieejams vairāk kā 70 radiostacijas, galvenokārt, no Latvijas.

Kādēļ klausīties radio online? Saskaņā ar dažādām aptaujām populārākās radiostacijas Latvijā ir Skonto, LR 2 un LR 1. Vēl pie zināmākajām un ar plašāko pārklājumu varam minēt SWH, Top radio un EHR. Diemžēl gandrīz visas pārējās FM viļņu radio stacijas ir dzirdamas tikai lokāli – vienas pilsētas vai atsevišķu reģionu ietvaros.

Eradio formāts ļauj iegūt plašāku auditoriju arī tiem radio kanāliem, kam FM viļņos to izdarīt nav tehniskas iespējas. Tā rezultātā online tiešraidē Latgalē varam klausīties Kurzemes radio, bet Ventspilī arī Latgales radio un daudzus citus.

Online radio attīstās līdz ar internetu

Galvenais iemesls, kādēļ radio klausīšanās internetā kļūst aizvien populārāka ir interneta sakaru attīstība. Ja agrāk interneta pieslēgums bija ierobežots ar noteiktu datu daudzumu, piemēram, 1 GB vai 5 GB mēnesī, tad šobrīd interneta pieslēgumam mājās vairs nav datu limita.

Līdzīgi arī mobilais internets ir kļuvis daudz lētāks un viedtelefonu īpašnieki var mēnesī tērēt vismaz 3 GB, bet daudziem ir bezlimita pieslēgums. Rezultātā pat radio atskaņošana no FM viļņiem lēnām pārceļas uz internetu un varam prognozēt, ka pārskatāmā nākotnē šī tendence vēl vairāk pastiprināsies.

Pozitīvi, ka arī latviešiem ārzemēs – Vācijā, Īrijā, ASV vai Lielbritānijā tagad ir iespēja dzirdēt savas iemīļotās Latvijas radiostacijas online. Tas ļauj ne tikai pašiem saglabāt ciešāku saikni ar savu dzimto zemi, bet arī mācīt valodu saviem bērniem un mazbērniem. Šādā aspektā raugoties interneta radio latviešu valodā nodrošina arī sociālās un kulturālās integrācijas funkciju.

Cik  maksā interneta radio izmantošana?

Jums ir dators vai mobilais telefons ar interneta pieslēgumu? Apsveicam, tas arī viss. Lai dzirdētu iecienītākās vai jaunas radiostacijas internetā nekas papildus  nav nepieciešams.

Atšķirībā no kino industrijas, kas par savu video filmu skatīšanos vēlas iekasēt maksu no visiem, radio ir daudz demokrātiskāks. Ja jums patīk mūzika, raidījumi, intervijas, DJ sarunas, tagad varat baudīt tās tiešraidē – online radio platformā bez maksas. Atsevišķas radio stacijas, piemēram, LR1-LR5 nodrošina arī savu raidījumu klausīšanos arhīvā, kas nodrošina vēl plašāku satura pieejamību.

Kur klausīties radio internetā?

Visas Latvijas interneta un FM radiostacijas varat dzirdēt eradio portālā RADIO.LV. Lai dzirdētu izvēlēto radiostaciju, noklikšķiniet uz tās nosaukuma vai logo un sāciet klausīties.

Tajās retajās reizēs, kad rodas sakaru traucējumi, atliek pārlādēt lapu, lai pārliecinātos, vai kļūme ir novērsta. Ja tas nelīdz, pārslēdziet citu kanālu. Piedāvājums ir ļoti plašs un katrs varēs atrast sev piemērotāko. Patiesībā ir pat vēlams neapmierināties ar līdzšinējiem favorītiem, jo, iespējams, kāda no nedzirdētajām radio stacijām ir jums daudz tīkamāka.

Vērts arī pieminēt, ka online radio nodrošina arī daudz labāku skaņas kvalitāti vietās, kur FM viļņos radiosignāls ir vājš vai dzirdams ar traucējumiem (šņākoņa, čerkstoņa, pārklājas dažādu radiostaciju viļņi).

Cik daudzi Latvijā klausās interneta radio?

Mums nav pieejama precīza informācija par to, cik daudzi Latvijas iedzīvotāji ikdienā klausās ziņas, mūziku vai citas radio pārraides tiešsaistē, taču skaitļi ir augoši.

Statistika liecina, ka ik nedēļu radio klausās vairāk kā 1 miljons Latvijas iedzīvotāju. Neapšaubāmi absolūti lielākā daļa šim mērķim izmanto stacionāro radioaparātu vai mūzikas atskaņotāju – virtuvē, darbā vai braucot ar auto.

Varam pieļaut, ka galvenie eradio formāta lietotāji ir cilvēki, kas klausās radio darbā, sēžot pie datora vai mobilajā telefonā. Viņi neuzskata par vajadzību pirkt radioaparātu, lai dzirdētu radiostacijas, ja to pašu var darīt datorā vai viedtālrunī. Tas ir līdzīgi kā rokaspulksteņi. Agrāk tie bija praktiski ikvienam, taču tagad, lai pārbaudītu, cik ir pulkstenis mēs skatāmies mobilajā telefonā.

Paralēli aizvien lielāku konkurenci tradicionālajām radiostacijām rada dažādi mūzikas straumēšanas servisi, kuros katrs pats var sastādīt savu dziesmu vai podkāstu izlasi. Šādā, plašākā perspektīvā raugoties, Radio.lv izveide ir mēģinājums savienot līdzšinējo mediju formātu ar jauno satura patērēšanas veidu. Rezultātā radio kļūst pieejamāks, taču ir jāspēj izmantot internetu.