Filmu uzņemšanas finansēšana

Aiz katras filmas slēpjas liels, daudzu cilvēku darbs un veiksmīga koordinācija. Filmas uzņemšana nav iepējama bez atbilstoša finansējuma, kas nereti sasniedz vairākus simtus tūkstošus vai pat simtus miljonus, retāk miljardus dolāru. Lai uzņemtu filmu līdzekļi tiek piesaistīti vairākos veidos – piesaistot investorus, ņemot kredītu, izmantojot dažādus fondus un nodokļu atlaides, pārdodot priekšlaicīgi filmas izplatīšanas un pārraidīšanas tiesības u.c. veidos. Protams, finansējuma apjoms pats par sevi nenodrošina komerciālus pasākumus, jo ir vajadzīgs labs scenārijs, talantīgs režisors, aktieri, operatori un zinoši producenti. Tajā pašā laikā mūsdienās uzņēmt pilnmetrāžas filmu bez naudas nav iespējams. Jā, var mēģināt savā mājā samontēt interesantu video klipu, kas piesaista plašāku uzmanību vai uzņemt filmu it kā ar slēpto kameru. Reālā dzīvē šādi veidojumi ļoti retos gadījumos var izdoties un arī mazs cinītis tikai lielas veiksmes gadījumā spēj gāzt lielu vezumu.

Lielajā pasaulē, līdz šim ir izmēģināti vairāki veidi kā apmaksāt filmu uzņemšanu. Vēl pirms 15 – 20 gadiem vairāk ASV lielajām bankām, piemēram, JP Morgan, bija savas izklaides investīciju nodaļa, kas ieguldīja naudu filmu uzņēmšanā. Diemžēl komerciālās neveiksmes, kas noveda pie vairākus simtu miljonu dolāru zaudēšanas ir padarījušas ieguldījumus kino industrijā ļoti riskantus un tie reti tike atbalstīti.

Lai mazinātu riskus ir tikuši un tiek veidoti dažādi modeļi, kas ņem vērā līdzīgu filmu ieņēmumus pagātnē, izvērtē filmas žanrus, scenārijus, aktierus un režisorus, veic dažādas sabiedriskās domas aptaujas. Reālā dzīvē tas nav devis pārliecinošus rezultātus un investori joprojām regulāri apdedzinās, ieguldot naudu kino industrijas finansēšanā. Zaudējumu apmērs var robežoties no dažiem desmitiem tūkstošu, līdz vairāk kā 500 miljoniem dolāru zaudējumu.

Arī privātie investori, t.sk. hedžfondi, kas iegulda naudu filmu uzņemšanā ir kļuvuši piesardzīgāki. Neskatoties uz to, ka filmas un seriāli nes peļņu vēl vairākus gadu desmitus pēc to pārraides, investori vēlas gūt tūlītēju atdevi. Viņi grib, nevis noguldīt naudu depozītā, bet izņemt ātru peļņu, jo zina, ka laika gaitā nauda savu vērtību zaudē pati par sevi inflācijas ietekmē un tās iespējas, kas paveras pašlaik vēlāk nebūs pieejamas.

Viens no veidiem, ko izmanto daži filmu producenti, lai samazinātu izmaksas ir noteikta peļņas procenta daļas piedāvāšana aktieriem vai citiem atslēgas personāžiem par līdzdalību filmas uzņemšanā. Komerciālu panākumu gadījumā aktieri šādā veidā var nopelnīt krietni vairāk, taču arī to risks ir lielāks. Protams, šādi darījumi netiek piedāvāti, kuram katram, bet tikai tiem, kas ar savu līdzšinējo darbību ir pierādījuši ka spēj kāpināt ienākumus. Otra grupa, kas var saņemt piedāvājumu strādāt bez maksas un dalīt ienākumus ir mazāk zināmi aktieri, kas piedalās kādā mazbudžeta projektā, kurā ienākumu apmērs ir grūti nojaušams.

Kopsavilkums

Strādājot pie jauna projekta novērst visus riskus nav iespējams, taču ir dažādi veidi, kā panāk, lai riski būtu mazāki. Neskatoties uz to, ka joprojām laiku pa laikam parādās filmas, kuras uzņem jaunpienācēji un tiek gūti grandiozi komerciāli panākumi, reālā dzīvē lielākos ienākumus gūst tieši ilggadīgie profesionāļi. Situācijās, kad jāizlemj, vai un kā finansēt projektu, plaši zināmu un populāru aktieru, režisora un producenta piesaista tiek uzskatīta par būtisku risku mazinošu faktoru. Rezulātā investori vēlas ieguldīt naudu uzticamos projektos. Aizdevums filmas finansēšanai tiek ņemt reti un arī tad tikai pie nosacījuma, ka netiek prasīta ķīla, bet ir iespēja investoram piešķirt daļu no potenciālās peļņas.